12 faktów i mitów na temat pielęgnacji włosów

12 faktów i mitów na temat włosów

1. Codzienne mycie włosów wysusza je

Mit! Twoje włosy są bezpieczne jeśli tylko dobierzesz szampon odpowiednio do swojego rodzaju włosów.

2. Preparaty do stylizacji niszczą włosy

Mit! Kosmetyki do włosów stosowane w odpowiednich ilościach w żaden sposób nie wpływają na kondycję włosów. Mogą szkodzić jeśli nakładamy je w zbyt dużej ilości, co może spowodować ograniczenie dopływu powietrza do skóry głowy. Jeśli jednak używamy preparatów dobrej jakości i nie przesadzamy z ich ilością, nie mają one znaczenia dla naszych kosmyków.

3. Nie należy myć włosów tuż przed farbowaniem

Fakt. Wstrzymaj się z myciem dwa dni przed planowanym zabiegiem, dzięki czemu włosy będą miały warstwę ochronną, która zabezpieczy je przed nadmiernym wysuszeniem – dotyczy to przede wszystkim zabiegu rozjaśniającego.

4. Codzienne szczotkowanie włosów przyspiesza ich wzrost

Mit! Szczotkowanie nie przyspieszy wzrostu włosów, może co najwyżej je osłabić, jeśli wykonywane jest zbyt często i zbyt agresywnie. Lepszym sposobem jest wykonywanie masażu skóry głowy np. w trakcie mycia, co zwiększa ukrwienie a tym samym pobudza cebulki do szybszej pracy.

5. Stres może być przyczyną szybszego wypadania włosów

Fakt. Nadmiar stresu i trudne sytuacje życiowe mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów.

6. Kosmetyki do pielęgnacji włosów regenerują rozdwojone końcówki

Mit! Tego rodzaju preparaty mogą zapobiec rozdwajaniu końcówek, ale nigdy ich nie zregenerują. Uszkodzone końcówki można jedynie obciąć.

7. Sok z cytryny rozjaśnia włosy

Fakt. Włosy spłukane wodą z sokiem z cytryny i wystawione na działanie promieni słonecznych mogą się lekko rozjaśnić. Jednak taki zabieg działa głównie na włosy blond. Natomiast płukanki tego typu świetnie wygładzają włosy.

8. Piwo dodaje włosom blasku

Fakt. Włosy spryskane ciepłym wygazowanym piwem pięknie lśnią po wyschnięciu. A zapach piwa bardzo szybko się ulatnia.

9. Regularne podcinanie włosów sprawia, że rosną one szybciej i stają się mocniejsze

Mit! Ścinanie włosów nie przyspiesza ich wzrostu ani nie powoduje, że rosną mocniejsze. Natomiast skrócenie włosów powoduje, że są one lżejsze, więc lepiej się układają i nabierają objętości.

10. Palenie papierosów może powodować siwiznę

Fakt. Palacze statystycznie częściej mają siwe włosy. Poza tym palenie może powodować nadmierne wypadanie włosów.

11. Włosy przyzwyczajają się do szamponu

Fakt. Stosowanie przez dłuższy czas tych samych kosmetyków może sprawić, że włosy będą przeciążone a tym samym stracą swoją puszystość. Dotyczy to głównie szamponów 2 w 1, czyli z różnymi odżywkami. Dlatego warto mieć do dyspozycji co najmniej dwa szampony i zmieniać je co 3-4 mycia.

12. Kosmetyki profesjonalne niczym się nie różnią od tych dostępnych w sklepach

Mit! Produkty profesjonalne przeważnie są bardziej skuteczne, ponieważ mają bardziej skoncentrowane składniki odżywcze, lepiej oczyszczają i pielęgnują włosy.