Jak możemy oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę?

Obecnie czynniki takie jak ocieplenie klimatu, zanieczyszczenie środowiska i brak rozwagi w korzystaniu z zasobów wodnych sprawia, że coraz częściej myślimy o ekologicznych rozwiązaniach. Z pewnością dzięki prostym działaniom każdego człowieka można oszczędzać wodę i w ten sposób także dbać o naszą planetę. Jak uniknąć marnowania wody? Dzięki prostym sposobom każdy może zacząć oszczędzać wodę już dziś.

Szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie

Zwolennicy domowego SPA z pewnością powiedzą, że nie ma niczego bardziej relaksującego niż kąpiel w wypełnionej po brzegi wannie. Jednak zanim zdecydujemy się na taki relaks warto przyjrzeć się bliżej temu, ile wody zużyjemy dla chwili przyjemności. Biorąc pod uwagę fakt, iż posiadamy standardową wannę o długości 160-170 cm to do wypełnienia jej potrzebujemy nawet 170 litrów wody. Jest to dość sporo, ponieważ szybki prysznic to utrata tylko około 40 litrów. Różnica jest kolosalna. Nie trzeba tutaj już nic więcej dodawać i przekonywać, która opcja pozwala oszczędzać wodę.

Ponowne wykorzystanie wody

Kolejny sposób, w jaki możemy oszczędzać wodę to wykorzystywanie jej ponownie. Na przykład woda uzyskana po skończonym suszeniu ubrań może posłużyć do podlania kwiatków w ogrodzie. Warto w taki sposób ją wykorzystać. Z kolei jeśli bierzemy kąpiel w wannie co jakiś czas, to także wody, z której korzystaliśmy możemy użyć do umycia podłogi czy spłukiwania toalety. Choćby w ten sposób uda się zaoszczędzić litry wody. Osoby, które dopiero budują swój dom mogą pomyśleć także o zainwestowaniu w specjalny system do pozyskiwania i oczyszczania wody.

Oszczędzaj wodę podczas mycia zębów

Jak wiadomo najlepsze są najprostsze rozwiązania i możemy oszczędzać wodę podczas codziennego mycia zębów, po prostu zakręcając kran. Wyrobienie sobie takiego nawyku wcale nie jest trudne, wręcz nawet dzieci są w stanie się tego nauczyć, a w przeciągu roku uda nam się zaoszczędzić litry wody dzięki takiemu rozwiązaniu.

Pełna pralka i zmywarka

Pralka i zmywarka to urządzenia, z których korzystamy dość często i one również potrzebują wody do swojego działania. Mamy wpływ na to, ile wody one zużyją choćby uruchamiając te urządzenia, gdy są już pełne. Nie opłaca się włączać mycia tylko kilku talerzy, lepiej poczekać aż uzbiera się więcej naczyń. W ten sposób uruchomimy jedno mycie a nie dwa czy więcej i już w prosty sposób oszczędzamy wodę.

Oszczędzanie wody wcale nie musi być trudne i męczące. Wystarczy nauczyć się rozsądnie z niej korzystać i w ten sposób będziemy ekologiczni oraz zadbamy o naszą planetę.

Więcej o ekologicznych rozwiązaniach dowiesz się w witrynie ekokorniszon.pl – blogu ekologicznym.