Jak ograniczyć smog?

W wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce mieszkańcy borykają się z poważnym problemem, jakim jest smog. Coraz bardziej zanieczyszczone powietrze jest spotykane już nie tylko w wielkich miastach, metropoliach. Ten problem stał się praktycznie codziennością i dotyka także mniejszych miejscowości czy nawet kurortów wypoczynkowych w górach czy nad morzem. Spaliny samochodowe, używanie nieodpowiedniego opału czy zanieczyszczenia z fabryk to tylko niektóre przyczyny smogu. Jak ograniczyć smog?

Korzystaj z transportu publicznego

Czym częściej skorzystamy z transportu publicznego podczas dojazdu do pracy zamiast używania samochodu, tym bardziej będziemy dbać o środowisko. Takie rozwiązanie jest bardzo ekologiczne, bo ma wpływ na to, ile smogu powstaje. Nie jest to droga opcja, a zawsze będziemy zadowoleni ze swojego udziału w dbaniu o planetę. Można także pokusić się o dojazd do pracy rowerem czy hulajnogą. Spaliny samochodowe w głównej mierze przyczyniają się do powstawania smogu, więc warto spróbować choć trochę ograniczyć ich powstawanie.

Nie spalaj śmieci w swoim gospodarstwie

Dużym czynnikiem, który przyczynia się do powstawania smog jest także spalanie niedozwolonych materiałów, w tym także śmieci, gumy, plastiku, mebli z toksycznymi lakierami i klejami. Podczas takich działań środowisko zostaje bardzo zanieczyszczone, ale także każdy człowiek wdycha szkodliwe substancje. Może to powodować powstawanie wielu groźnych chorób także nowotworowych. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by ogrzewać swój dom czy mieszkanie wysokiej jakości materiałami grzewczymi. Obecnie można nawet ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieca. Takie działania pozwolą ograniczać smog.

Decyduj się na zakupy przez internet

Okazuje się, iż zakupy internetowe mają wiele wspólnego z dbaniem o czyste powietrze. Jeśli będziemy kupować niezbędne dla siebie produkty przez internet zamiast pojechać samochodem do galerii handlowej ograniczymy powstawanie spalin. Takie rozwiązanie w skali całego miasta czy kraju może przynieść dobre rezultaty, bo ograniczy ilość samochodów na ulicach i zatruwanie przez nie powietrza. Również w ten sposób można ograniczać smog.

Rozsądnie korzystaj z gazu, prądu i wody

Podczas codziennego korzystania z ciepłej wody, prądu czy ogrzewania rzadko zastanawiamy się nad tym, jaki to ma wpływ na środowisko czy smog. Jednak ma to znaczenie, ponieważ to elektrownie opalane węglem dbają choćby o podgrzanie dla nas wody. Do tego procesu z kolei jest konieczny węgiel, którego spalanie powoduje emisję dwutlenku węgla do powietrza. Także dbając o oszczędzanie gazu, prądu czy wody dbamy o środowisko.